Haberler (2010)
5 Ağustos 2010 Perşembe, 16:18


MINI Countryman WRC
2011’de Dünya şampiyonasında…


BMW, Mini Cooper’ın MINI Countryman WRC olarak ralli dünyasına girişini açıkladı. Firma, Prodrive işbirliği ile geliştirilen yeni MINI Countryman WRC’nin ilk çizimlerini de sundu.

MINI Countryman WRC için 1.6 litre, dört silindirli turbo yüklemeli motora sahip prodüksiyon model baz alınıyor ve FIA’nın istediği Super 2000 regulasyonlarına uyarlanıyor. MINI Countryman WRC de dört tekerlek çekişli olacak. Prodrive bu sonbahar otomobili test etmeye hazırlanırken otomobille ilgili diğer teknik detaylar daha sonra açıklanacak.

MINI Countryman WRC, 1960’larda Mini Cooper S olarak ralli dünyasına giren otomobilin başarısını devam ettirmeyi istiyor. O zamanlar Mini Cooper S efsanevi Monte Carlo Rallisi’ni kazanmıştı.

MINI Countryman WRC 2011’den itibaren Dünya Ralli Şampiyonası’nın bazı rallilerinde yarışacak ve 2012’de de tüm sezon yarışmaya devam edecek.

MINI Countryman WRC için ilk test sürüşü ve müşteri takımlar için sunum 2010 sonbaharı olarak planlanıyor.


HOŞGELDİN MINI…
Citroen ve Ford Takımı Direktörleri 2011’de Dünya Ralli Şampiyonası’nın bazı rallilerinde ve 2012’den itibaren de tüm rallilerinde yarışma kararı veren MINI’ye hoş geldin dediler.

Quesnel: “Her şeyden önce Dünya Ralli Şampiyonası için çok güzel bir haber ve şimdi ben en kötü dönemin arkamızda kaldığından eminim, çünkü ileride diğer markalarında da geleceğini düşünebiliriz. Citroen için, MINI’nin olması özellikle biz DS3’e sahip olacağımız için alabileceğimiz en güzel haber. Çok mutluyuz…”

Wilson: “MINI’nin şampiyonaya gelmesi harika çünkü bu uzun süredir bekleniyordu. Bu geliş uzun zamandır olmasını beklediğimiz bir şey olan Dünya Ralli Şampiyonasına başka önemli markaların da geleceğine ilişkin çok güzel bir mesaj gönderiyor. Bu sadece şampiyonanın yararına olur ve umarım MINI’nın gelişi arzu edilen etkiyi yapar.”

Hem Quesnel’in hem de Wilson’ın altın çağları olan 1960’larda Cooper S modeli ile yarışlarda yer alan MINI ile anıları var.

Wilson: “Ben 8 yaşımdayken Whinlatter’da RAC Ralli’yi seyrettiğim zamanı hatırlıyorum. Bu kadar küçük bir otomobil karter muhafazasından kıvılcımlar çakarak geliyordu ve başka hiçbir otomobil bunu yapamıyordu.”

Quesnel: “Gençken Cannes’da yaşıyordum ve Scooter’ımla Monte Carlo Rallisi’ni izlemeye gittim, 16 yaşımdaydım. Görmek için gece boyunca gittim ve MINI’yi gördüm. İyi ki gitmişim.”

Prodrive’ın patronu David Richards’ın konuyla ilgili açıklaması ise şöyle: “Şampiyona o kadar çok şey sundu ki. Zor bir dönem yaşadı, ama şimdi net bir takvim ve gelecek yeni markalar ile toparlanma yolunda. MINI’nin gelişinin çok kişiyi uyandıracağından eminim.”


Mesaj Yok!
Sokak
köpekleri…

Yaşamak için
her gün
mücadele
ederler
sokak
köpekleri…
 
 
 
© 2019 Tüm içerik rallispor.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz.
tasarım: rallispor.com. içerik yönetim sistemi: siliconbase.com